(Artifical Organs )
Vytištěné 3D srdce prostřednictvím komor pumpuje krev přesně jako to lidské, ale už po 3000 úderech se tato jeho schopnost zhoršuje.
Vypadá jako skutečné srdce i tluče jako skutečné srdce. I když za něj zatím sice nemůže převzít jeho práci, naznačuje vznik tohoto vytištěného umělého 3D srdce budoucnost existence menších umělých orgánu, které se budou stále více podobat těm lidským.
Toto nové silikonové srdce bylo vyvinuto v Curychu za použití 3D tiskových technik, přičemž jeho vnitřní struktura napodobuje skutečné lidské srdce s pravou a levou komorou. Tyto techniky se v oblasti vytváření syntetických orgánů stávají stále populárnějšími.
Na rozdíl od skutečného srdce obsahuje toto umělé srdce centrální komoru, která může být poháněna uměle a v podstatě tedy fungovat jako sval. Je zde však ještě větší omezení, než je nutnost externího pohonu. Dle zprávy magazínu Artifical Organs začíná silikon po 3 000 úderech degradovat. To odpovídá zhruba 45 minutám, a proto by v praxi toto srdce nebylo použitelné.
Přesto však toto zařízení naznačuje, že v následujících letech bude možné vytvořit srdce umělé. Většina současných zařízení využívá pro pumpování krve mechanické způsoby, které ale mohou způsobit různé poruchy a poškodit krev, kterou čerpají. Umělé srdce, které by bylo mnohem více založeno na lidské fyziologii, by mohlo tyto problémy překonat.
Nejlepší alternativou by bylo vytvořit v laboratoři úplně nové biologické orgány, ale to je bohužel stále ještě hudbou budoucnosti.