Úspěch ve sportu není jen o tvrdé dřině a fyzickém tréninku. Vítěze dělají detaily, a tak není překvapením, že významnou součástí sportovní strategie olympioniků je také jejich stravování. A ačkoliv téměř s každou olympiádou proběhnou médii zprávy o nejoblíbenějších „junk foodech“ olympioniků, není pravdou, že si sportovci mohou jíst, co chtějí. Jejich stravování musí být naopak velmi promyšlené.
Odborníci na sportovní výživu, kteří se o stravování olympioniků starají, tak mají během olympiády plné ruce práce. Každý sport navíc vyžaduje rozdílný energetický příjem a většina sportovců se jej také snaží dodržet. Pro výpočet správného počtu kalorií se musí brát v potaz, jak tvrdě sportovci trénují, kolik kalorií přibližně spálí a jakou hmotnost by měli mít, aby byli schopni ve svém sportu podat ten nejlepší výkon. Skokani na lyžích si například musí vystačit s pouhými 1300 kaloriemi denně, protože musí být pro svůj skok co nejlehčí, a naopak třeba běžkaři, jejichž výdej energie bývá vyšší než u cyklistů nebo běžců, si mohou dopřát až 7000 kalorií.
Typickou večeři pro ženu skokanku si tak můžete představit jako 1,5 šálku zeleniny, trochu masa a půl šálku přílohy. Večeře ženy běžkařky se oproti tomu bude skládat z housky plněné 150g masa, šálku zeleniny, šálku quinoy, porce pečených brambor, jogurtu a ovoce.
Rozdíl bude i v snídani. Zatímco běžkařky si ráno pochutnají na porci ovesné kaše s ovocem, jogurtem, ořechy, medem a smaženými vejci, skokan se musí spokojit s ovesnými vločkami zalitými mandlovým mlékem. A jak je vidět, není to jen o počtu zkonzumovaných kalorií. Jídlo musí být vyvážené a sportovci by se měli vyvarovat konzumaci zpracovaných potravin. Tento důraz na zdravé stravování (tzv. clean eating) je prý relativně nový. Podle odborníků dochází v této oblasti k pozitivnímu posunu a sportovci si začínají uvědomovat, jak jejich stravování, může jejich sportovní výkon ovlivnit.
Kolik kalorií by měli denně olympijští sportovci přijmout podle jednotlivých sportovních disciplín?
Skoky na lyžích: 1300 – 2500 kalorií.
Krasobruslení: 1800 – 3000 kalorií.
Snowboarding: 2200 – 3200 kalorií
Rychlobruslení na krátké dráze: 2800 – 3500 kalorií
Rychlobruslení na dlouhé dráze: 2800 – 4000 kalorií
Alpské lyžování: 2800 – 4000 kalorií
Lední hokej: 2800 – 4000 kalorií
Severská kombinace: 3000 – 5000 kalorií
Biatlon: 3000 – 5000 kalorií
Běh na lyžích: 4000 – 7000 kalorií