300x600 (2)_mobile

Smutný pohled. Jak vypadají tropické pláže pod záplavou odpadků?


(Pixabay.com)

Plast všude kam se podíváš. Problém, který aktuálně hýbe světem, zasáhl už i ty nejkrásnější destinace. Podívejte se na seznam nejvíc znečištěných pláží světa, jež ponoukají k zamyšlení.

ad8
1. Henderson Island

 

Liduprázdný korálový ostrov uprostřed Tichého oceánu byl kdysi zapsán na seznam světového dědictví UNESCO kvůli svému unikátnímu ekosystému a lidské nedotčenosti. Dnes figuruje na seznamu nejšpinavějších míst světa.  Kvůli cirkulaci mořského proudu jsou tamní pláže zanášeny tunami plastů z proplouvajících lodí a z Jižní Ameriky, přičemž každý den se na břeh vyplaví až 260 kusů odpadků. Hendersonův ostrov tak slaví smutné prvenství. Je považován za největší úložiště plastového odpadu na světě.

2. Kamilo Beach, Havaj
(Photo by Gabriella Levine)

Málokdo by si pomyslel, že nějaké místo v havajském ráji může nosit označení „Plastová pláž“ a patřit mezi nejznečištěnější místa na planetě. Důvodem, proč pláž na jihovýchodě ostrova Havaj přetéká plastovými součástkami, je umístění v blízkosti tzv. Velkého tichomořského odpadkového pásma. To je tak velké, že některé odpadky na pláži jsou dokonce japonského či ruského původu.

ad9 - 320x100_1
3. Kuta Beach, Bali
(Reuters)

I další tropický ráj se pyšní plážovou skládkou. Není se však čemu divit, Indonésie je po Číně druhým největším znečišťovatelem vodních ploch na světě a způsobuje deset procent globálního znečištění moří. Kuta Beach, oblíbená turistická destinace, se tak zejména v deštivých měsících zahaluje do odpadkové pokrývky a překvapuje nejednoho cestovatele.

4. Guanabara Bay Beaches, Brazílie
(Photo by MAHM)

Možná si vzpomenete na letní olympiádu 2016, kdy se sportovci při plachtění a veslování brodili podezřele zakalenou vodou. A měli štěstí, že se nemuseli potápět. Voda ve zdejší oblasti je podle odborníků kontaminovaná splašky a pouhé tři lžičky by stačily k tomu, aby člověk dostal do svého těla infekci. O odpadcích plovoucích na hladině ani nemluvě.

5. Juhu Beach, Indie
(Photo by Pinakpani / Wikimedia Commons)

U kontaminované vody ještě zůstaneme. Nejen plastové igelitky, ale i ostatní lidské „odpady“ mohou zaneřádit pláž a moře k nepoznání. Příkladem je Juhu Beach v indickém městě Bombaj. Přes pláž se do moře vlévají splašky a odpadní vody z okolních slumů, které obsahují velmi nebezpečné bakterie. Pokud byste měli chuť si v místní vodě zaplavat, počítejte s tím, že si pravděpodobně z dovolené odvezete jako suvenýr žloutenku typu A.

6. Serendipity Beach, Kambodža
(Youtube.com)

Pokud bychom hledali zemi s nejzanesenějším pobřežím, Kambodža by obsadila první příčky. Podle údajů seberou dobrovolníci v průměru tisíc kusů odpadků na jedné míli pobřeží. Místní obyvatelé však mají pro znečištěné pláže omluvu. V Kambodži  nemají čtyři miliony občanů přístup k pitné vodě, proto jsou nuceni kupovat vodu v PET lahvi. Tu je pak nejsnazší hodit do moře…

7. Cheung Sha Beach, Hong Kong
(Photo by Ocean Recovery Alliance)

Přes plasty se člověk ani nedostane do vody. Tak popisují návštěvníci hongkongské pláže Cheung Sha. A nejedná se pouze o plastový odpad. Minulý rok došlo k ekologické tragédii, kdy se do moře vlilo více jak devadesát tun palmového oleje. Ten následně slepil písek a vytvořil nevzhledné hrudky po celé pláži.

Autor: Pavlína Berková

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!

0
5 shares

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format