Minimálně deset lidí zemřelo tento týden při výstupu na Mount Everest. Je to víc, než za celý loňský rok


(Twitter/@nimsdal)

Minimálně deset lidí údajně zemřelo na Mount Everestu tento týden, což je víc, než byl celkový počet smrtí v roce 2018. Robin Fisher, 44. letý britský horolezec, se zhroutil a zemřel potom, co vyšplhal na vrchol. Nejvyšší hora světa je v posledních dnech přelidněna. To způsobuje několikahodinové čekání horolezců v takzvané „zóně smrti“.

ad8

Mezi poslední oběti patří také Kevin Hynes z Irska, Ernst Landgraf z Rakouska, Kalpana Das a Nihal Bagwan z Indie. Dva další lezci z Indie a jeden z USA v posledním týdnu také zemřeli na Everestu. Druhý lezec z Irska je považován za mrtvého potom, co uklouzl a upadl blízko vrcholu. V minulém roce zemřelo na Everestu celkově pět lidí, jeden pak na blízké hoře Lhotse, která leží v blízkosti.

(STR/AFP/Getty Images)

Hynes, 56. letý otec dvou dětí, zemřel ve svém stanu 7 000 metrů nad mořem potom, co se rozhodl vrátit zpět těsně před vyšplháním na vrchol hory. Podle skupiny, se kterou cestoval, byl Hynes jedním z nejsilnějších a nejzkušenějších lezců v celém týmu.

ad9 - 320x100_1

Das a Bagwan zemřeli z vyčerpání, když se vraceli dolů. Není jasné, zda byli ve stejné expedici. Bagwan zemřel následkem dehydratace, vyčerpání a únavy, když byl chycen v „zácpě“ horolezců.

(AP Photo/PasangGeljen Sherpa, File)

Dalšími zemřelými jsou Donald Lynn Cash z Utahu a Anjali S Kulkarni z Bombaje. Cash zemřel na vrcholu Everestu, když ztratil veškerou energii při čekání na poslední část výšlapu. Kulkarni zemřela při cestě z vrcholu.

Zóna smrti

Oblast, která je více než 8 000 metrů nad mořem, obsahuje tak malé množství kyslíku, že buňky v těle začnou umírat. Dlouhý čas, strávený v takovéto výšce, může způsobit vážné zdravotní následky nebo smrt.

V roce je pouze omezené množství dní, kdy jsou podmínky k vyšplhání na vrchol Everestu dobré. Horolezci na ně čekají i několik týdnů a z toho důvodu se tvoří v zóně smrti „zácpy“. Problémem také je, že lidé se často pokouší vyšplhat na vrchol bez vhodných zkušeností a tréninku.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!

0

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format