Na světě neexistuje moc tajemnějších věcí, než je černá díra. Co to vlastně je? Co se stane s něčím, co je do ní vcucnuto? Za jak dlouho se jedna z nich stane tak velká, že vcucne celou planetu Zemi?
Vědci si doteď mysleli, že vědí vše, co je o černých děrách doposud známo. Věřili, že jejich gravitační síla je tak mocná, že z nich nemůže uniknout ani světlo. To se ale teď změnilo. NASA poprvé spatřila něco vyjít z černé díry. Průzkumná mise Swift a NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) zaznamenali obrovskou erupci světla, která vyšla z prostředku supermasivní černé díry v souhvězdí Pegasus, které je od nás vzdáleno asi 324 světelných let.
Nové poznatky naznačují, že když se korony, které jsou zdrojem extrémně energetických částic, nashromáždí kolem černé díry, můžou z ní náhle vystřelit. To vede k paprsku rentgenového záření, který teď NASA spatřila. Černé díry samy o sobě světlo nevypouští. Často jsou ale viděny se světelným prstencem kolem nich. Ten vzniká díky částicím, které jsou k nim přitahovány.
Why are some black holes feasting and others starving? Astronomers are finding evidence that magnetic fields may be the key to keeping dust close enough to be gobbled up by supermassive black holes lurking in the heart of most galaxies. Dive in: https://t.co/OFPfeasRHm pic.twitter.com/Tj4FIob500
— NASA (@NASA) October 16, 2018
Přestože stále neexistují odpovědi na veškeré otázky, týkající se černých děr, nový objev by mohl napomoci při jejich pochopení.