Vědci objevili jeden z nejstarších tetovacích strojků, ve kterém jsou jehly z lidské kosti


(Unsplash/Allef Vinicius)

Kdybyste se v téhle době rozhodli, že si necháte něco vytetovat, uvidíte u vybraného umělce nejspíš sbírku různých tetovacích strojků. Většina z nich je poháněna elektrickým motorkem, jiné zase tlakem vzduchu, ale ve všech případech se jehla do vaší kůže vryje asi 2000–3000krát za sekundu.

ad8

Před tisíci lety ale nedostatek elektrické energie znamenal, že si umělec musel přizpůsobit různé náčiní k tomu, aby zvládl obrázek na kůži vytetovat. Vědci teď objevili strojek, který považují za jeden z nejstarších. Nová studie ukazuje čtyři „hřebínky“ vyrobené z kostí, které byly nalezeny na ostrově Tongatapu v Tongu. Jsou podle nich více než 2 700 let staré.

Hřebínky, se kterými byl inkoust vnášen do kůže, byly vyrobeny z kostí mořských ptáků a také lidí. Toto by podle vědců mohlo znamenat, že si lidé mohli nechávat tetovat památku na zesnulé příbuzné za pomoci jejich ostatků.

ad9 - 320x100_1

Nejstarší důkaz tetování byl v minulosti nalezen na pět tisíc let starých mumiích. Egyptské mumie měly na bicepsech vytetované malé obrázky. Dalším důkazem je známý Ötzi, který byl nalezen v italských Alpách a je mu asi 5 300 let. K žádnému z těchto objevů ale nikdy nebyl objeven nástroj, kterým byla tetování do kůže vryta.

Čtyři hřebínky z kostí byly původně nalezeny v roce 1963. Byly pak uloženy v Australské univerzitě ve městě Canberra. Při požáru skladu se objevům se jim s velkým štěstím nic nestalo a archeologové se rozhodli zjistit, jak steré tyto nástroje vůbec jsou. Díky tomu se staly nejstaršími tetovacími nástroji s více hroty v Polynésii – a podle znalostí autorů studie – i na světě.

(W. Ambrose)

Podívejte se také na video, kde se můžete mimo jiné dozvědět, že tento způsob tetování mohl začít v Tongu a rozšířit se po celém Pacifiku. Pokud si totiž chcete nechat udělat tradiční pacifické tetování, použit na to bude stejný nástroj.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0
41 shares

adform


Zavřít reklamu