Podle nové studie umí včely počítat


(Getty Images/Andre Skonieczny)

Podle nové studie jsou včely schopny pochopit jednoduché matematické úlohy. To napovídá, že velikost mozku nemusí být nutně vázána na inteligenci živočicha. Potom, co ve francouzském Národním výzkumném centru vytrénovali skupinu včel, zjistili, že dokonce zvládnou sčítat a odčítat. Tyto schopnosti vyžadují to, že se včelám v mozcích odehrává složitý proces, kdy si zapamatovávají komplexní pravidla a aplikují je na nové situace.

ad8

Kromě včel jsou schopni řešit matematické problémy například šimpanzi, papoušci nebo holubi. Skupina, vedena Dr Scarlett Howard, nejdříve naučila včely rozeznávat barvy jako symboly pro sčítání nebo odečítání. Konkrétně modrá barva znamenala více a žlutá méně. Poté byly včely vytrénovány tak, aby vletěly do bludiště ve tvaru Y, v kterém si musely vybrat mezi dvěma skupinami tvarů. Pokud si vybraly správně, byly odměněny oslazenou vodou. Pokud si vybraly chybně, ochutnaly hořkou tekutinu.

Při vletu do bludiště byly včely seznámeny s pěti tvary. Tyto tvary byly modré a žluté. Po vlétnutí do komory si mohly vybrat. Buď letěly směrem k původnímu počtu tvarů, k počtu buď plus nebo mínus jeden tvar nebo ke špatnému počtu tvarů. Pokud se napoprvé setkaly s modrou barvou, musely přičíst, pokud se žlutou barvou, musely odečíst. Za celých 100 pokusů vytrénovali výzkumníci 14 včel tak, aby si vybrali správnou operaci v přibližně 75% pokusů. Dr Howard přirovnala tento pokus k tomu, když se lidé poprvé učí spojit matematické symboly s koncepty.

ad9 - 320x100_1

Není to poprvé, kdy včely ukázaly své schopnosti s čísly. Předchozí experimenty ukázaly, že je tento hmyz schopen počítat do čtyř a dokonce i rozumět konceptu nuly.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0
1 share

adform


Zavřít reklamu