Dívka v USA zpívala při vlastní operaci mozku, aby nepřišla o svůj talent


(Seattle Children`s Hospital)

Devatenáctiletá Kira Iaconetti byla diagnostikována takzvanou muzikogenní epilepsií. Ta způsobuje, že poslouchání nebo zpívání jakékoli melodie může přivodit záchvat. Potřebovala proto podstoupit operaci mozku.

ad8

Když Kira přišla o hudební sluch a nezvládala zpívat slova písní správně, věděla, že je něco špatně. Byla totiž již od svých šesti let talentovanou zpěvačkou. Po diagnóze muzikogenní epilepsie bylo potřeba odstranit z jejího mozku nádor, aby se zabránilo dalším záchvatům.

Dr. Jason Hauptman se rozhodl provést operaci za plného vědomí pacientky, a to právě proto, aby nepřišla o svůj hudební talent. Nebezpečí, spojené s operací při vědomí pacienta, je podobné, jako při klasické operaci mozku. Kira byla před operací uspána, ale ve chvíli, kdy mělo dojít k odebrání nádoru, ji doktoři probudili. Dostala pak za úkol zpívat, aby Hauptman viděl, kterých částí mozku se může dotýkat a kterých vůbec.

ad9 - 320x100_1
(Seattle Children`s Hospital)

Výhodou operace za plného vědomí pacienta je podle doktora Hauptmana to, že jsou si okamžitě jisti zachováním určité funkce mozku. Tento typ operace je podle něj také vhodný pro jiné pacienty s epilepsií, jelikož se díky ní dokáže zachovat pacientova řeč nebo jiné funkce mozku.

Podle doktora šlo o životní vystoupení mladé zpěvačky. Zpívala totiž pro své zdraví a zvládla to podle něj skvěle. Hauptman doufá, že její příběh pomůže jiným pacientům s podobnou diagnózou dodat pozitivní myšlenky.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!

0
71 shares

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format