300x600 (2)_mobile

Deset tajuplných lokalit, kam je veřejnosti vstup přísně zakázán. Na některých hrozí i smrt


Zakázané ovoce chutná nejlépe, přesto však existují místa, která ceduli „Vstup zakázán“ nemají bezdůvodně. Podívejte se na seznam deseti tajemných míst, z nichž mají respekt i ti největší dobrodruzi.

ad8
1. Area 51
(Wikimedia Commons)

V nevadské oblasti vyschlého jezera Groom Lake se nachází přísně střežená základna Amerických vzdušných sil s označením Area 51. Na oblasti by nebylo nic výjimečného, kdyby ovšem nebyla opředena mnoha konspiračními teoriemi. Odlehlé místo, které je díky okolním horám chráněno před radarovým sledováním, prý totiž slouží k výzkumu UFO. Podle konspirátorů dochází v základně k testování mimozemských vesmírných lodí a studiu bytostí z cizích planet. Teorie nabyly uvěřitelnější podoby v roce 1995, kdy muž jménem Victor zveřejnil ukradenou nahrávku, v níž je vidět hlava mimozemšťana komunikujícího s armádou. Co se v základně skutečně děje však ví jen pár vyvolených, běžný člověk se k místu nemá šanci dostat.

2. Hadí ostrov
(Wikimedia Commons/Nayeryouakim)

Poblíž Brazílie se nalézá ostrov, kterému by se lidé s ofidiofobií měli raději vyhnout. Ilha Da Queimada Grande neboli Hadí ostrov je jediným domovem kriticky ohroženého Křovináře ostrovního. Jeden z nejjedovatějších hadů na světě, jehož jed zabíjí do hodiny od uštknutí, obydluje na ostrově každý metr čtvereční. Brazilská vláda proto rozhodla, že kromě výzkumníků bude všem ostatním vstup na ostrov zakázán. Kdo nechce jít naproti téměř jisté smrti, ten raději vyhlášku uposlechne.

ad9 - 320x100_1
3. Černobylská uzavřená zóna
(Flickr/Konrad Lembcke)

V roce 1986, kdy došlo k Černobylské jaderné havárii, byla oblast kvůli vysoké radiaci okamžitě evakuována.  Dodnes mohou návštěvníci vidět opuštěné hračky nebo boty, které si lidé nestihli sbalit. Ačkoliv se dnes v některých místech v okolí elektrárny uskutečňují exkurze pro veřejnost, nachází se zde přibližně třicetikilometrová oblast s označením Uzavřená zóna, kam je vstup kvůli silnému radioaktivnímu zamoření pouze na vlastní nebezpečí.

4. Plutova brána v Turecku
(Flickr/Carole Raddato)

Pokud někdy navštívíte starobylé město Hierapolis v Turecku, raději se vyhněte místu, které bylo věnováno Plutovi, římskému bohu mrtvých.  Jeho přízvisko je totiž vcelku příznačné. Jeden starověký historik kdysi o Plutově bráně prohlásil, že každé zvíře, které vleze dovnitř, se setká s okamžitou smrtí.  V roce 1965 vědci přišli na logické vysvětlení tohoto mýtu. Změřili v místě koncentraci CO2 a zjistili, že zatímco během dne slunce plyn rozptýlí, v noci, kdy teplota klesá, se CO2 stává těžším než vzduch a vytváří na dně smrtící „jezero“.  Při úsvitu pak sahá až do výšky 40 centimetrů a má takovou koncentraci, která může do pár minut usmrtit zvíře i člověka.

5. Italská Poveglia
(Wikimedia Commons/Chris 73)

Ostrov Poveglia v Benátkách patří mezi nejděsivější a nejtajemnější místa na světě. Není divu. V době od 16. do 18. století sem naváželi oběti postižené morem a celý ostrov sloužil jako karanténa. Těla mrtvých byla zakopávána pod zem, pohřbívána do stejných hrobů nebo spalována. Říká se, že tamní půda se nyní skládá z 50 procent z lidského popela. Aby nebylo těch hrůz málo, otevřeli na ostrově v roce 1922 psychiatrickou léčebnu. O choromyslné pacienty se prý staral zlem posedlý lékař, který prováděl lobotomie pomocí vrtačky či kladiva, a nakonec sám spáchal sebevraždu skokem ze Zvonice. Dodnes někteří odvážlivci, kteří se na hororový ostrov vydají, popisují, že na místě jsou slyšet tajuplné hlasy.

6. Pařížské katakomby
(Flickr/Dale Cruse)

Jedno z nejděsivějších míst světa se nachází v pařížském podzemí. V období Starověku Římané dolovali pod městem kamení a vyhloubili tak několik kilometrů dlouhé tunely. V 18. století se místo stalo úložištěm lidských ostatků, které sem naváželi ze zrušených hřbitovů.  Odhaduje se, že na místě se nachází přes šest milionů lidských těl, z nichž zbyly pouze hromady kostí. Ne všechny má však návštěvník šanci vidět. Veřejnosti je umožněn přístup pouze do dvoukilometrové vzdálenosti z celkových 190 kilometrů! Pokud by se někdo odvážil prozkoumat zbylé chodby, riziko zabloudění je stoprocentní.

7. Ostrov Severní Sentinel
(Orangesmile.com)

Už neexistuje příliš míst, která by nebyla zasažena moderní civilizací. Jedno z nich, v srdci Indického oceánu, však stále vehementně odolává výdobytkům moderní doby. Místní domorodci nemají příliš v lásce cizí návštěvníky, tudíž pokud někdo na ostrov zavítá, čeká ho obvykle smrt. Sentinelové jsou nejizolovanější kmen na světě, proto není divu, že jakéhokoliv vetřelce přivítají okamžitou sprškou šípů. Indická vláda již vzdala jakékoliv pokusy o navázání kontaktu a z oblasti udělala raději zakázanou zónu.

8. Špicberské globální úložiště semen
(Wikimedia Commons/Frode Ramone)

Za polárním kruhem na souostroví Špicberky bylo v roce 2008 vybudováno zařízení, které vypadá jako těleso ze sci-fi filmu. I jeho využití může znít trochu jako science fiction. Objekt totiž slouží k uložení a zachování rozmanitých rostlinných semen z celého světa. Zmražení krabic se semeny za teploty -10 stupňů Celsia zajišťuje perfektní stav po dobu alespoň dvě stě let. I samotné místo úložiště zvolili stavaři tak, aby nehrozilo žádné zemětřesení, výbuchy ani potopy. Vstup veřejnosti je vzhledem k významnosti objektu samozřejmě zakázán.

9. Havajský ostrov Niihau
(Wikipedia/Christopher P. Becker)

„Zakázaný ostrov“ je nejmenší obydlený ostrov z osmi hlavních Havajských ostrovů. Obydlený je však řídce – potkáte zde pouhých 170 obyvatel. Ostrov koupila v 19. století Elisabeth Sinclairová-Robinsonová za deset tisíc dolarů a aby uchovala zdejší tradiční způsob života, zakázala vstup cizím osobám. Dnes je povolení vydat se na ostrov téměř nesehnatelné a ten, na něhož se štěstí přece jen usměje, smí pobýt na místě pouze do večera. Nesmí ovšem fotit ani natáčet. Ani samotní obyvatelé dodnes nepoužívají automobily či televize a elektřinu získávají ze Slunce.

10. Bohemian Grove v USA
(Wikimedia Commons)

Že tábory nejsou pouze pro děti dokazuje akce s názvem Bohemian Grove.  Každý rok v polovině července se les ve městečku Monte Rio v Kalifornii mění na tábor pro dospělé a hostí nejvýznamnější muže planety. Tradice tábora vznikla již v roce 1872 a dnes se jej účastní každoročně asi 2500 vlivných mužů, mezi nimiž nechybí politici, umělci, nositelé Nobelových cen nebo vojenští představitelé. Jedná se o ryze mužskou záležitost, kam ženy nemají právo vstoupit. A nemají ho ani běžní občané, protože pozvánku dostávají jen ti z nejvyšších pater. O průběhu sešlosti se samozřejmě nikdo nesmí dozvědět, přesto kolují spekulace, že na místě probíhají prazvláštní okultní rituály. Co se stane v Bohemian Grove, zůstane v Bohemian Grove.

Autor: Pavlína Berková

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!

0
6 shares

log in

Become a part of our community!

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format