10 z nejzajímavějších japonských vynálezů


V Japonsku byly historicky vynalezeny některé z nejvýznamnější vynálezů lidstva, které jsou každodenní součástí životů většiny z nás. V moderní době jsou Japonci úspěšní v oblasti technologie, vyrábějící zařízení, která bereme jako samozřejmost. Můžeme říci, že by bez nich svět nebyl stejný. Jste zvědaví, jaké vynálezy vznikly v Japonsku?

ad8

1) Novely

(Pixabay.com)

Příběh prince Gendžiho, který byl napsán v Japonsku v 11. století je považován za vůbec první napsanou novelu. Napsala ji žena jménem Murasaki Shikibu a její děj je o krásném aristokratovi a jeho mnoha láskách.

ad9 - 320x100_1

2) Katana

(Pixabay.com)

Přestože je známé, že předchůdce tohoto typu meče pochází z Číny a byl do Japonska přivezen, nám známá verze byla vyrobena Japonci tak, aby byla mnohem lehčí. Původně jí používali samurajští bojovníci. Poprvé se objevila v období Muromači (1392-1573).

3) Walkman

(Pixabay.com)

Technologie Walkmanu byla lidstvu již nějakou dobu známa, ale společnost Sony přišla na to, jak vložit kazety do kompaktní krabičky, která by umožňovala poslouchat muziku na cestách. První Walkman byl představen v roce 1979 a napomohl kazetám, aby poprvé předčily vinylové desky v počtech prodaných kusů.

4) CD, DVD, Blu-Ray

(Pixabay.com)

Od Walkmanu se můžeme přesunout rovnou ke kompaktním diskům. Sony a Phillips (holandská firma) byly prvními, kdo s těmito disky přišli na trh. Diskutovali o detailech, ale ve finále se shodli na podobě, kterou známe v dnešní době – disku, který má 115 milimetrů a můžeme na něj nahrát 74 minut obsahu. Později Sony vyvinulo DVD disky a Blu-Ray disky.

5) Karaoke

(Pixabay.com)

V roce 1969 bylo Daisuke Inouem vynalezeno první karaoke. Na trhu se však první prototyp objevil až v roce 1971. Ze začátku se netěšilo tak velké popularitě, brzy však všechny japonské bary chtěly jedno mít. Název karaoke vznikl z fráze „kara okesutra“, což znamená „prázdný orchestr“. Tato fráze pak byla zkrácena do slova „karaoke“ a tak to zůstalo doteď.

6) Telefon s fotoaparátem

(Pixabay.com)

V dnešní době je fotoaparát v našich telefonech věc, bez které si to už ani neumíme představit, ale když se podíváme zpět do roku 1999, nebylo to běžné. Japonská společnost Kyocera Corporation nazvala svůj první mobilní telefon s fotoaparátem VisualPhone VP-210. Ten mohl uložit až 20 fotek ve formátu JPEG.

7) Přenosné EKG

(Pixabay.com)

Pro jedince se srdečními potížemi se stal život jednodušším díky tomuto japonskému vynálezu. V roce 1937 byl lékařem Taro Takemim vyroben první přenosný elektrokardiogram. Mnoho ze základních principů tohoto vynálezu se používá dodnes.

8) 3D tisk

(Pixabay.com)

3D tisk se může zdát poměrně novým fenoménem, ale technologie, které za ním stojí existuje již od roku 1981. Hideo Kodama publikoval svou představu o systému, využívajícím fotopolymery. To byl první koncept 3D tiskárny.

9) Roboti s operačním systémem Android

(Pixabay.com)

Na univerzitě Waseda v Japonsku byl vyroben první robot s operačním systémem Android, který byl nazván WABOT-1. Vynalezen byl v roce 1970 a měl umělé uši, pusu a oči a byl schopen zvedat různé objekty.

10) Kapesní kalkulačka

(Pixabay.com)

Kalkulačky existovaly už velice dlouhou dobu. První kapesní kalkulačka s mikročipem byla ale vynalezena japonskou společností Busicom v roce 1970.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0
3 shares

adform


Zavřít reklamu