Od másla ve tvaru beránka, přes polévání vodou od hlavy až k patě, až po bičování a křižování. Slavení jednoho z nejvýznamnějších křesťanských svátků má ve světě mnoho podob. A některé jsou vskutku podivné.
Velikonoční čarodějnice, Finsko
Ve Finsku se na Velikonoce malé děti převlékají za čarodějnice a se svými košťaty prochází místními ulicemi, kde koledují a dostávají sladkosti. Jedná se o čarodějnice hodné, ale věří se i v čarodějnice zlé, které dovádí s ďábly. Ty mají být odehnány do Německa.
Velikonoční bandikut, Austrálie
V Austrálii není symbolem Velikonoc velikonoční zajíček nebo králík, ale bandikut. Ten je v Austrálii na rozdíl od králíků ohroženým druhem, a tak se tu ve snaze zvýšit povědomí o tomto zvířeti v obchodech prodávají nikoli čokoládová vejce a zajíčci, ale čokoládové figurky bandikuta.
Pouze červená vejce, Řecko
Velikonoce jsou na celém světě proslulé barevně malovanými vejci. V Řecku ale pestrost nehledejte, protože tu vejce barví jenom na červeno. Červená reprezentuje barvu života a také Kristovu krev. Vejce jsou kromě toho odjakživa symbolem znovuzrození a vítězství nad smrtí. Už chápete, proč jsou vejce významným motivem Velikonoc.
Netradiční hody, Kolumbie
Kolumbijci mají poněkud zvrácenou představu o slavnostním hodování. O Velikonocích si pochutnávají na leguánech, želvách a velkých hlodavcích.
Polévání žen, Maďarsko
I z našich krajin známe zvyk polévání vodou, ale v Maďarsku vypadá tato tradice trochu jinak a více se dbá na její dodržování. Ženy se na Velikonoční neděli oblékají do krojů a nechávají se od mužů polévat studenou vodou z kýblů.
Máslo ve tvaru beránka, Rusko
V Rusku je velikonoční jídlo servírováno s máslem ve tvaru beránka. Tradice pochází z dávných dob, kdy bylo setkání s beránkem vnímáno jako dobré znamení. Proč zrovna beránek? Protože se věřilo, že beránek nemůže být Satanem v přestrojení.
Křižování a bičování, Filipíny
Na Filipínách provádějí někteří oddaní katolíci velmi brutální praktiky. Během pouličních procesí bičují svá těla a ani křižování jim není cizí. Cílem těchto „oslav“ je připomenout Ježíšovo utrpení a očistit se od hříchů, nicméně římskokatolická církev tento zvyk neschvaluje a aktivně se mu snaží bránit. Zatím však bez velkého úspěchu.