10 Věcí, které jste nevěděli o největším herním fenoménu Super Mario Bros


ad8

Super Mario Bros se stal symbolem arkádových videoher a fenoménem, který navždy změnil herní svět. Kolik z následujících faktů o dobrodružství nejslavnějšího instalatéra všech dob jste nevěděli?

1. Skutečně lze přeskočit vlajkovou žerď

ad9 - 320x100_1

Spekulace o tom, zda Mario může pověstnou vlajku před hradem skutečně přeskočit, se objevovaly mezi hráči roky. Díky internetu a videům na YouTube dnes víme, že to možné opravdu je.

2. Mario vypadá tak, jak vypadá díky grafickým omezením

Dnes žijeme v době, kdy je v grafice možné téměř vše, ale v 90. letech to pro Šigeru Mijamota, tvůrce Maria, nebylo tak snadné. Mario například dostal knírek, aby se mu nemusela vytvářet ústa a čepici nosí proto, že bylo takřka nemožné zobrazit na jeho hlavě vlasy.

3. Super Mario Bros měl být úplně poslední kazetovou hrou

Než se stal Mario hitem po celém světě, předpokládalo se, že bude poslední kazetovou hrou a pak Nintendo přejde z kazet na diskety a tzv. Famicom Disk System. Mario se stal ale tak populárním, že kazety přežily ještě další dvě desetiletí.

4. Křoví a mraky jsou totožné

Využívání stejných prvků se v Mariovi objevuje několikrát. Mraky a křoví jsou stejné, velký hrad se skládá z několika stejných malých hradů postavených na sobě a když je Mario zasažen, zvuk je stejný, jako když postava cestuje trubkou.

5. Super Mario Bros obsahuje některé prvky z další slavné retro hry Legend of Zelda

Ačkoliv vznikly tyto dvě hry odděleně, vzájemně na sebe odkazují. Když byl totiž Mario ve fázi vývoje, Zelda již byla téměř dokončená, což pro tvůrce obou her znamenalo, že může některé prvky ze Zeldy zařadit i do Maria. Konkrétně například ohnivé překážky v hradu draka Bowsera byly původně vytvořeny pro Zeldu.

6. Mario byl pojmenován podle majitele skladu, který si Nintendo pronajímalo

Dlouho před tím, než se stal Mario Mariem, se mu říkalo Jumpman. Poté byl panáček pojmenován jako Mr. Video, nicméně nakonec se mu dostalo jména podle majitele skladu, který si Nintendo pronajímalo, Mariovi Sealovi.

7. Luigiho jméno je narážkou na jeho podobu Mariovi

Chudák Luigi byl vždycky spíše tím druhým a shodou okolností i jeho jméno k této pozici tak trochu odkazuje. Jméno Luigi je totiž založeno na japonském slově, které znamená „podobný“ a v prvních hrách Luigi opravdu vypadal vzhledově stejně jako Mario. Jeho jméno je tedy malou narážkou na jeho podobu slavnějšímu bratrovi Mariovi.

8. Bowser měl být původně býkem

(Pixabay.com)

Šigeru Mijamoto, tvůrce Maria, původně navrhl Bowsera jako býka. Jeho náčrt byl ale animátorem špatně interpretován a ten jej navrhl jako želvu. Tak se nakonec propojily obě myšlenky a vznikla nestvůra (často označovaná jako drak) taková, jakou ji známe.

9. Mario byl původně truhlář, nikoli instalatér

Postava Maria se poprvé objevila v klasické arkádové hře Donkey Kong, o čemž mnoho fanoušků Super Maria ví. Ne všichni si však jsou vědomi toho, že v ní Mario nebyl instalatérem, ale truhlářem.

10. Kladný hrdina? Mario má i svou temnou stránku

Znáte pozadí příběhu Mariova putování? Podle popisu hry byli všichni lidé v Houbovém království přeměněni na kameny, cihly a podivné tvory, takže kdykoli Mario skočí na některou z živých překážek nebo rozbíjí cihly, zabíjí vlastně obyvatele království.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0