6 znaků, které odhalují, že si vaše práce vybírá daň na vašem zdraví


Cítíte se pod psa? Možná je na vině vaše zaměstnání. Čas od času je totiž potřeba vypnout a načerpat energii, a to i když svou práci milujete nadevše a obětujete jí většinu svého času. Podle výzkumu Michiganské univerzity až polovinu amerických zaměstnanců někdy postihla díky pracovnímu vytížení krátkodobá pracovní neschopnost, přičemž až 4 procentům z nich práce způsobila těžké deprese.

ad8

Je proto na místě se zamyslet, zda vaše špatná nálada není důsledkem vašeho zaměstnání. Tady jsou znaky toho, že má vaše práce negativní vliv na vaše duševní zdraví:

Ráno se nemůžete vyhrabat z postele

ad9 - 320x100_1
(Pixabay.com)

Každý asi někdy zažil den, kdy se ráno cítil tak unavený a bez energie, že se nemohl dostat z postele. Pokud jsou ale takové dny na denním pořádku, mohlo by se jednat o stresovou reakci těla, které se snaží bránit náročnému pracovnímu prostředí. V takovém případě byste měli zvážit možnost dovolené nebo možná i jiného zaměstnání.

Cítíte povinnost reagovat na pracovní maily 24 hodin denně

(Pixabay.com)

V některých firmách se očekává, že jejich zaměstnanci budou odpovídat na emaily i po pracovní době a o víkendech. Výzkum z roku 2016 však zjistil, že tato očekávání mají destruktivní vliv na duševní pohodu zaměstnanců a oslabují jejich pracovní výkon. Ať už jste tedy pod někým zaměstnaní nebo třeba podnikáte, vždy je důležité vymezit si konkrétní čas, kdy nebudete pracovat a užijete si chvíle volna.

Během pracovního dne nemáte čas na přestávku

(Pixabay.com)

I když máte na stole tuny papírů, které je potřeba vyřídit, nebo vás čekají celodenní neodkladné schůzky, není vhodné pracovat během času vyhrazeného na pauzu. Podle jedné studie z roku 2015 totiž pracovní pauza nejenže zvyšuje pocity spokojenosti se zaměstnáním, ale může také vést k lepšímu zdraví. Místo jedné velké pauzy je pak ideální dělat si několik kratších přestávek během celého dne.

Nemáte čas na socializaci s kolegy

(Pixabay.com)

Pokud vás vaše práce psychicky vyčerpává, může se to odrazit také na vašich pracovních vztazích. Jestli vás unavuje se svými kolegy už i mluvit a raději se uzavřete někde v koutě, je to významným důkazem toho, že něco není v pořádku. Přitom je dokázáno, že těmi nejvíce uspokojujícími pracovními místy jsou ty, které poskytují příležitost pro navázání přátelství. Pracovní vztahy byste proto neměli zanedbávat

Máte pocit, že by vás mohli kdykoli vyhodit

(Pixabay.com)

Obrovskou příčinou stresu a úzkosti bývá pocit nejistoty ve vašem zaměstnání. Ti, kteří tuto nejistotu pociťují, mají mnohem větší pravděpodobnost vzniku deprese než ti, kteří se v práci cítí zabezpečeni. Pokud se ve vaší firmě propouští, nečekejte, kdy to potká vás, ale začněte přemýšlet o možnostech řešení. Můžete začít hledat jinde, nebo si pro případ vyhazovu udělat finanční rezervy. Kdo je připraven, není překvapen.

Když jdete do práce, cítíte se provinile

(Pixabay.com)

Některé firmy mají diskutabilní morální a etické praktiky – ničí životní prostředí, vytvářejí nebezpečné produkty nebo neposkytují bezpečné pracoviště svým zaměstnancům. To vše však může být v rozporu s vašimi morálními přesvědčeními, což může negativně dopadat na vaši psychiku. V takovém případě je na místě zvážit, jestli by nebylo nejlepší zvolit jiné zaměstnání.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0
3 shares

adform


Zavřít reklamu