10 Šokujících optických iluzí, které vás dokonale oklamou


1. I když se může zdát, že kruhy rotují není to pravda. Jsou naprosto nehybné.

ad8

Tento optickým klam byl v roce 2003 vytvořen japonským psychologem Akiyoshi Kitaokou a je založen na rychlých pohybech očí, které obrázek neustále kontrolují. Pokud chcete obrázek zastavit, stačí se zaměřit a soustředit na jeden bod na obrázku a kruhy by se měly přestat točit.

2. Pole A a pole B mají stejnou barvu.

ad9 - 320x100_1

Tato klasická optická iluze byla poprvé publikována v roce 1995 Edwardem H. Adelsonem a souvisí s tím, jak náš mozek interpretuje barvy a stíny.

Mozek totiž vždy věci porovnává, a proto se pole A, které je obklopeno světlými dlaždicemi, jeví jako tmavší, stejně jako se pole B, které je naopak obklopeno tmavými dlaždicemi, zdá světlejší. Celkový efekt zkresleného vnímání navíc umocňuje stín válce.

3. Vidíte červené jahody? Chyba – na obrázku není žádná červená barva.

Autorem této iluze je opět Akiyoshi Kitaoka, který letos tento obrázek zveřejnil na svém Twitteru. A proč se jahody jeví jako červené, když se obrázek ve skutečnosti skládá pouze z modrozelených pixelů? Důvodem je prý to, že mozek ví, že při určování barvy předmětu je mnohem užitečnější samotný předmět než barva světelného zdroje, pod kterým je vyobrazen. A protože mozek pozná, že předměty na obrázku jsou jahody a ví, že jahody bývají červené, zamění zkrátka jejich šedou a zelenou barvu za červenou.

4. Na obrázku je 12 černých teček, ale nelze je vidět všechny najednou

Tento optický klam byl poprvé publikován v roce 2000 v akademickém magazínu „Perception“. Klam spočívá v tom, že když se snažíte tečky sledovat, neustále vám mizí a zase se objevují, takže nelze vidět všech 12 teček naráz. Může za to nedokonalá schopnost periferního vidění.

5. Tato vlnitá podlaha je ve skutečnosti úplně rovná.

Tato chodba byla navržena společností Casa Ceramica a nachází se v jejím showroomu v Manchesteru. Zajímavé je, že iluze funguje jen při vstupu do místnosti. Při pohledu z opačné strany mizí.

6. Podobně byl navržen i tento koberec, který vypadá, jako by byla podlaha plná děr.

7. Ačkoliv se šedé čáry zdají být různoběžné, ve skutečnosti se jedná o rovnoběžky.

S tímto dnes již známým optickým klamem přišel roku 1970 psycholog Richard Gregory. Jedná se o klasickou optickou iluzi, při které je mozek oklamáván vzájemnou kombinací jednotlivých čar a čtverců.

8. Na stejném principu funguje i tento obrázek:

Tato ještě propracovanější verze předchozího optického klamu letos získala druhé místo v soutěži Nejlepší iluze roku (Best Illusion of the Year Contest). Když se obrázek rozmaže, lze vidět, že čáry jsou dokonale rovnoběžné.

9. Oranžové kruhy na obrázku jsou úplně stejně velké.

Na tento populární optický klam přišel německý psycholog Hermann Ebbinghaus. Má demonstrovat, jak je náš mozek při posuzování velikosti objektů ovlivňován okolními předměty. Protože jsou modré kruhy v levé části obrázku větší, vypadá oranžový kruh menší a naopak.

10. Díky neonovým modrým čárám to vypadá, jako by byl uprostřed obrázku světle modrý kruh. Pozadí celého obrázku je ale bílé.

Tato optická iluze byla poprvé zdokumentována v roce 1971 a později ji roku 1975 znovuobjevil H.F. Van Tuijl. Zajímavé je, že ačkoliv o tomto optickém klamu existuje mnoho teorií, přesná příčina jeho fungování není úplně jasná.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0
30 shares

adform


Zavřít reklamu