8 alarmujících důvodů, proč byste již nikdy neměli pít balenou vodu


(Pixabay.com)

Pití balené vody se v dnešní době stalo běžnou součástí života mnoha z nás a často po ní sáhneme raději než po obyčejné vodě z vodovodu. Existuje však mnoho důvodu, proč se pití balené vody vyvarovat.

ad8
1. Z plastových lahví mohou prosakovat chemikálie

Jestli vám někdy připadala chuť balené vody trochu „plastová“, možná to nebyla náhoda. Podle některých vědeckých studií totiž mohou chemikálie z plastových nádob kontaminovat jejich obsah. Největší hrozbou je Bisfenol A (BPA), průmyslová chemická látka, která se chová jako hormony lidského těla a může zásadním způsobem ovlivnit vývoj mozku u dětí.

2. Většina balené vody stejně pochází z vodovodu

Reklamy na balenou vodu nás často nutí žít v představě, že tato voda pochází z nebesky čistých přírodních pramenů plných mnoha zdraví prospěšných látek a že se snad voda do lahví plní v nějaké panensky čisté oáze. Ve skutečnosti však až 25% prodávané balené vody pochází z továrních vodovodních kohoutků, takže je víceméně jedno, zda si vodu koupíme, nebo natočíme doma.

ad9 - 320x100_1
3. Neprokázalo se, že by pití balené vody mělo nějaké výhody

Lidé si často myslí, že pití balené vody je bezpečnější než konzumace vody z vodovodu. Tato představa je ale chybná. Žádná studie totiž neprokázala, že by balená voda byla v něčem lepší či prospěšnější. Jinými slovy: neexistuje žádný důvod pro utrácení peněz navíc za balenou vodu, když si ji můžeme natočit doma.

(Pixabay.com)
4. Produkce plastových lahví ničí životní prostředí

Výroba plastových lahví představuje pro naše životní prostředí a planetu obrovský problém. Vysoká poptávka po balené vodě způsobuje, že každoročně zbytečně vypotřebujeme více než 17 milionů barelů ropy. Opravdu si můžeme dovolit takto plýtvat našimi palivovými zdroji?

5. Skládky jsou plné plastových lahví

Odhaduje se, že jenom ve Spojených státech jsou skládky zamořeny více jak 2 miliony tun plastových lahví a ačkoliv je možné plasty recyklovat, stále se najde mnoho lidí, kteří je netřídí a tyto plasty pak kontaminují naši planetu. Víte, že se plasty rozkládají neuvěřitelných 450 let?

(Pixabay.com)
6. Balená voda je zbytečně drahá

Proč platit zbytečně za balenou vodu, když už si platíme za služby spojené s dodáním pitné vody? Pití vody z vodovodu nás navíc vyjde jen na zlomek ceny, kterou platíme za vodu balenou, takže proč platit za něco, co už máme doma?

7. Výroba balené vody vede k plýtvání vodou

Stejně jako všechno na světě i výroba plastů a plastových lahví se neobejde bez spotřeby ohromného množství vody. Při výrobě plastových lahví se dokonce spotřebuje mnohem více vody, než se do nich naplní (některé zdroje uvádí, že je to až sedmkrát více). Není to trochu kontraproduktivní?

8. Pití vody z vodovodu je naprosto bezpečné

Kvalita veřejné pitné vody prochází spoustou pravidelných kontrol a než se k nám dostane, musí odpovídat legislativním požadavkům na bezpečnost pitné vody. Není se proto čeho bát.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0

adform


Zavřít reklamu