Nejlepší tipy, jak nakrájet cibuli bez slz


(Pixabay.com)

Cibule patří mezi nejzákladnější ingredience téměř každého pokrmu. Známe to ale všichni, práce s ní se často neobejde bez podrážděných a uslzených očí. Přinášíme vám proto 5 tipů, jak pálení a slzení očí při krájení cibule zabránit. Prvním z nich je uložit cibuli 15 – 30 minut před přípravou do lednice nebo mrazáku. Chlad by měl zabránit výparům látek, které pálení očí způsobují. Neuchovávejte ji tam ale po celou dobu jejího skladování, kazila by se totiž mnohem rychleji.

ad8

Dalším způsobem, jak redukovat dráždivé výpary, je namočit cibuli do vody, ačkoliv by tento způsob mohl lehce ovlivnit její chuť. Voda by měla z cibule vytáhnout kyselinu, která štípání očí způsobuje.

(Pixabay.com)

Když cibule roste, mísí se se sírou z půdy a vytváří se sulfonová kyselina, která následně reaguje s enzymy a tvoří se dráždivý plyn syn-propanethial-S-oxid, který se vzduchem dostává k našemu obličeji a vyvolává pocit pálení a štípání, což následně vede k slzení očí. Tyto látky jsou nejvíce koncentrovány u kořene cibule, takže pokud chceme co nejvíce zabránit pálení očí, neměli bychom s touto spodní částí cibule vůbec pracovat.

ad9 - 320x100_1

Dalším způsobem, jak ulevit při přípravě cibule očím, je krájet ji blízko okna nebo větráku. Dráždivé výpary totiž díky nim budou rozptýleny mimo vaši tvář a oči. Nezapomeňte také na ostrý nůž, který cibuli snadno projede. Díky tomu se v cibuli rozbije mnohem méně buněk, což ovlivní i množství výparů pálivých plynů.

Na vině může být také druh cibule. Enzymy vytvářející dráždivý plyn, díky kterému při krájení cibule slzíme, jsou mnohem koncentrovanější v bílé a červené cibuli. Méně dráždivějšími variantami jsou pak jemnější sladká cibule nebo například jarní cibulka.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0