Dokumentární filmy, díky kterým budete chytřejší


Pokud někdy nemáte náladu trávit volný čas náročnými aktivitami a prostě se chcete uvelebit u televize a dívat se celý den na filmy, můžete zkusit něco, u čeho se nejen pobavíte, ale i vzděláte.

ad8

Zde je pár zajímavých dokumentů, díky kterým budete chytřejší:

Cooked, 2016

ad9 - 320x100_1

O čem to je: V této čtyřdílné dokumentární sérii zkoumá novinář a expert na jídlo Michael Pollan historii jídla a jeho přípravy skrze optiku čtyř základních živlů: ohně, vody, vzduchu a země.

Proč se na to podívat: Lidé, zejména Američané, se v současné době stále méně věnují domácí přípravě jídla a spíše se spoléhají na nezdravé a zpracované polotovary. Cílem Pollana je proto vzít diváky zpátky ke kořenům kuchyňské přípravy potravin.

Černý zabiják (Blackfish), 2013

O čem to je: Prostřednictvím příběhu o kosatce Tilikum upozorňuje tento film na to, jak průmysl mořských parků zachází s kosatkami v zajetí. Tilikum zabila v zajetí v Orlandu 3 lidi.

Proč se na to podívat: Dokument vás prostřednictvím emotivních a šokujících záběrů donutí zamyslet se nad problémy, které se pojí s držením divokých zvířat v zajetí a nad tím, jak zábavní průmysl vydělává na úkor zdraví a duševní pohody těchto zvířat.

Zázračná planeta (Planet Earth), 2006

O čem to je: Tato oslnivá dokumentární série nabízí neuvěřitelné záběry dechberoucích divů přírody, jako jsou oceány, pouště, ledovce a mnoho dalších.

Proč se na to podívat: Záběry z tohoto seriálu vás detailně provedou po celé planetě a v každé epizodě uvidíte něco, co jste určitě ještě neviděli. Kromě toho se říká, že HDTV byla vynalezena právě kvůli tomuto seriálu, takže už jen díky nádhernému vizuálnímu zpracování, byste se na to měli podívat.

Větší, silnější, rychlejší (Bigger, Stronger, Faster), 2008

O čem to je: Tento dokument vás vtáhne do bizarního světa sportovců užívajících léky zvyšující výkonnost. Prostřednictvím rozhovorů s kulturisty, lékaři, trenéry a politiky divák pronikne do americké posedlosti zvítězit za každou cenu.

Proč se na to podívat: Christopher Bell v dokumentu představuje příběh svých vlastních bratrů užívajících steroidy. Ve skutečnosti je to ale příběh o tom, co to znamená být „lepším“, a nabízí divákovi filosofický vhled do americké psychologické posedlosti být větším, silnějším a rychlejším za každou cenu.

Příběh života a smrti (Into the Abyss), 2011

O čem to je: Dokument vypráví příběh o vězni Michealu Perrym, který byl v roce 2001 odsouzen za trojnásobnou vraždu.

Proč se na to podívat: Film se prostřednictvím rozhovorů s odsouzenými vrahy, jejich rodinami i členy texaského soudnictví snaží proniknout do palčivého tématu trestu smrti. Díky němu se tak ponoříte do psychologie toho, proč lidé (a státy, které prosazují trest smrti) vůbec zabíjejí.

Cowspiracy – Klíč k udržitelnosti (Cowspiracy: The Sustainability Secret), 2014

O čem to je: Tvůrci dokumentu Kip Andersen a Keegan Kuhn odhalují, jaký má živočišná výroba dopad na životní prostředí (globální oteplování, ztráta přirozeného prostředí, znečištění planety a mnoho dalších).

Proč se na to podívat: Ačkoliv jsou Spojené státy jedním z největších spotřebitelů a producentů masa, většina lidí nemá ani ponětí o tom, jak moc je jejich výběr potravin spojen se závažnými problémy planety. Tento dokument vás donutí se nad živočišnou výrobou zamyslet.

Super Size Me (2004)

O čem to je: Přemýšleli jste někdy nad tím, jak moc je pro naše stravování špatný fast food? Už nemusíte. Morgan Spurlock na sobě vyzkouší experiment, kdy během celého jednoho měsíce nejí nic jiného než jídlo z McDonald’s. Dozvíte se, proč byste to nikdy neměli zkoušet.

Proč se na to podívat: Dokument zábavnou formou upozorňuje na negativní účinky nezdravé stravy na naše tělo i mysl. Film měl krátce po svém uvedení významný dopad – McDonald’s vyřadil ze své nabídky supervelká menu.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0
2 shares

adform


Zavřít reklamu