9 věcí, o kterých si lidé myslí, že jsou špatné pro jejich stravování, ale ve skutečnosti nejsou


1) Tučné jídlo

(Pixabay.com)

Mýtus: Po potravinách, jako je avokádo či olivový olej, ztloustnete.

ad8

Proč to není pravda: Ačkoliv to dává určitý smysl, tento mýtus není založen na žádném vědeckém výzkumu. Výzkumy naopak dokazují, že největší riziko srdečních onemocnění nemají lidé, kteří se stravují tučně, ale spíše ti, kteří jí příliš mnoho sacharidů.

2) Lepek

(Pixabay.com)

Mýtus: Stále více lidí se začíná stravovat bezlepkově. Intoleranci na lepek má tedy mnohem více lidí než dřív.

ad9 - 320x100_1

Proč to není pravda: Pouze 1 % světové populace má celiakii, vzácnou genetickou poruchu, která způsobuje intoleranci na lepek. Pro zbytek populace není lepek žádným problémem.

3) Vejce

(Pixabay.com)

Mýtus: Velké množství cholesterolu ve vejcích má za následek velké množství cholesterolu v krvi.

Proč to není pravda: Ačkoliv jsou vejce skutečně bohatá na cholesterol (jedno vejce obsahuje až 185 mg cholesterolu), jejich konzumace nevede k tomu, že by se tento cholesterol přeměnil na vyšší cholesterol v krvi. Dokazuje to několik výzkumů.

4) Kofein

(Pixabay.com)

Mýtus: Kofein zpomaluje růst a způsobuje zdravotní potíže.

Proč to není pravda: Podle kliniky Mayo je pro průměrného dospělého člověka bezpečnou dávkou kofeinu až 400 mg denně. Jeden šálek kávy potom obsahuje mezi 90 – 120 mg kofeinu. Pokud tedy nebudete pít vice než 4 kávy denně, je vaše konzumace kávy naprosto v pořádku.

5) Perlivá voda

(Pixabay.com)

Mýtus: Mnoho lidí se obává, že bublinky ničí zubní sklovinu a způsobují ledvinové kameny a odvápňování kostí.

Proč to není pravda: Perlivá voda je pitná voda sycená oxidem uhličitým – jedná se pouze o proces přidání bublin. Podle expertů na výživu je pro zdraví člověka perlivá voda stejně dobrá jako obyčejná pitná voda. Pokud do ní není přidaný cukr, je její pití naprosto v pořádku.

6) Umělá sladidla

(Pixabay.com)

Mýtus: Umělá sladidla způsobují rakovinu.

Proč to není pravda: Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv prozkoumal stovky studií, které se týkaly sladidel sukralózy, aspartamu a sacharinu. Všechna tato sladila byla prozatím shledána jako bezpečná. Výzkumy naznačují, že problémem je spíše to, že umělá sladila nemusí uspokojit touhu po sladkém, takže při omezování celkového příjmu cukru nemusí být efektivní náhražkou.

7) Geneticky modifikované potraviny

(Pixabay.com)

Mýtus: GMO neboli geneticky modifikované organismy způsobují rakovinu a dochází díky nim k pustošení životního prostředí.

Proč to není pravda: GMO byly dlouhodobě studovány a podle posledního reportu americké Národní akademie věd nepředstavují pro životní prostředí vyšší riziko než ostatní běžné plodiny. Také nebyly nalezeny žádné důkazy pro to, že by GMO byly méně bezpečné než jiné konvenční potraviny.

8) Všechny sacharidy

(Pixabay.com)

Mýtus: Všechny sacharidy včetně rýže, pečiva, cereálií a brambor způsobují nárůst hmotnosti.

Proč to není pravda: I když je omezení zpracovaných potravin obsahujících sacharidy žádoucí, v žádném případě to neplatí pro všechny sacharidy. Některé jsou totiž prospěšné. Příkladem mohou být brambory, které jsou bohaté na draslík, vitamin C a vlákninu. Ideální je jejich příprava ve slupce.

9) Ryby

(Pixabay.com)

Mýtus: Ryby jsou plné rtuti, takže jejich konzumace může vést k závažným zdravotním problémům.

Proč to není pravda: Rtuť se hromadí zejména ve větších rybách, jako je marlin nebo žralok a obvykle nebývá problémem u menších druhů. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv sestavil seznam druhů, jejichž konzumace by měla být naprosto v pořádku. Jsou jimi losos, pstruh, sleď a sardinky.

 

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0
2 shares

adform


Zavřít reklamu