5 mýtů o lepku


(pixabay.com)

Zdá se, že v současné době se každý chce stravovat bez lepku. Tento trend s sebou ale přináší mnoho dezinformací a někteří lidé (dokonce i ti, kteří o sobě tvrdí, že se stravují bezlepkově) ani neví, co to lepek je. Ve zkratce se jedná se o směs bílkovin, které se nacházejí v pšenici, žitu a ječmenu.

ad8

Zde je pár mýtu, které v současné době o lepku koluje:

Kvůli lepku se tloustne

Lepek ale není příčinou přibírání na váze. Tloustne se díky kaloriím a je jedno odkud kalorie pocházejí, zda z hnědé rýže (která je bezlepková) nebo z pšeničného bagelu. Někdy má dokonce bezlepkové pečivo mnohem více kalorií než to klasické. Pokud zkrátka jíte více kalorií, než spálíte, bude tloustnout. Přínosem bezlepkové stravy může být to, že lidé, kteří se snaží takto stravovat, čtou více etikety na potravinách, což jim umožňuje zdravější volbu toho co jíst. To je ale pouze sekundární faktor.

ad9 - 320x100_1
Lepek není součástí „clean“ stravování

Tak za prvé, tzv. „clean eating“ (neboli čisté stravování) je velmi subjektivní. Neexistuje žádná přesná definice toho, co to vlastně je. Můžeme nicméně říct, že to má něco společného s potravinami, které jsou celistvé a co nejméně zpracované. Proto můžete jíst „clean“ jak s lepkem, tak bez lepku. Lepek se nerovná čisté, nebo nečisté stravování. I bezlepková strava může znamenat velmi nezdravou stravu. Vzpomeňte si na hranolky.

Lepek je špatný

Lidé často tvrdí, že chtějí omezit množství lepku ve své stravě, ale pokud jim nebyla diagnostikována celiakie, je to často zbytečné (a drahé). Neexistuje nic, co by na lepku bylo ve své podstatě nezdravé. Lepek jako takový sice nemá mnoho zdravotních benefitů, ale potraviny, které ho obsahují (jako například celozrnné obiloviny) mají většínou vysoké množství vlákniny, vitamin B, zinek a železo. Omezení lepku tak může naopak vyústit v nutriční deficit.

(pixabay.com)
Nemůžete jíst lepek, protože to prostě víte

Je pravdou, že lidé, kteří skutuečně nemohou jíst lepek, existují. Jedná se ale o menšinu populace, která trpí celiakií. Většina lidí ale tuto nemoc nemá, a tak nepotřebuje lepek ze své stravy vyřazovat. Příznaky celiakie se liší. Může to být únava, průjem, bolest kloubů nebo třeba problémy s plodností. Jedinou léčbou je pak celoživotní bezlepková dieta. Jestliže si myslíte, že celiakii máte, nepřestávejte jíst lepek, dokud vás neuvidí doktor. Pokud ho totiž vyřadíte ještě před krevními testy, mohou pak vyjít negativně. Stejné je to u podezření na intoleranci lepku. Lidé by se zkrátka neměli diagnostikovat ani léčit sami.

Lepek způsobuje rakovinu

Ačkoliv dlouhodobé komplikace u neléčené celikaie mohou znamenat i rakovinu střev, u průměrného člověka lepek ve stravě riziko rakoviny nezvyšuje. Takže ještě jednou: pokud si myslíte, že celiakii máte, poraďte se nejdříve se svým lékařem.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0
7 shares

adform


Zavřít reklamu