Proč je poslouchání hudby klíčovou záležitostí pro dobré zdraví


(pixabay.com)

Je prokázáno, že poslouchání oblíbené muziky zlepšuje špatnou náladu. Jak se ale ukazuje, hudba toho pro nás dokáže udělat mnohem víc.

ad8

 

Redukce chronické bolesti zad:

Hudba dokáže pracovat s autonomním nervovým systémem zodpovědným za kontrolu krevního tlaku, srdečního tepu a mozkových funkcí, a také s limbickým systémem koordinujícím pocity a emoce. Podle nedávného výzkumu dokážou oba tyto systémy velmi dobře reagovat právě na hudbu. Když totiž posloucháme pomalé rytmy, náš srdeční tep se sníží, což umožňuje pomalejší dýchání a tím pádem i redukci svalového pnutí v našich ramenech, krku a zádech.

Ideální typ muziky pro uvolnění svalové tenze je podle expertů především klasická hudba, jako je Beethoven či Mozart.

ad9 - 320x100_1

 

Zlepšení fyzického výkonu

Je prokázáno, že poslouchání muziky během cvičení přináší mnoho pozitivního. Vědci tvrdí, že během cvičení poslech hudby zvyšuje vytrvalost, povzbuzuje náladu a dovede odvrátit pozornost od nepříjemných pocitů, které cvičení často doprovází.

Za nejlepší styl hudby se pro cvičení považuje ten s rychlými rytmy, jako je například hip hop či taneční muzika.

 

Pomoc při ztrátě paměti

Hudba může být velmi nápomocná také pacientům se ztrátou paměti, protože jim umožňuje nejen vzpomenout si na písně, které pro ně během jejich života něco znamenaly, ale také trénovat paměť díky opakovanému poslechu stejných písní. To vše umožňuje součást mozku situovaná blízko paměťového centra, která je zodpovědná právě za zpracovávání hudebních podnětů.

Nejlepší muzikou pro pomoc při ztrátě paměti je potom dle badatelů taková muzika, kterou si pacienti se ztrátou paměti sami vyberou.

320x100_mobile_2

Sdílejte článek se svými přáteli!
0